Balneoterapia

Kąpiele siarczkowe - stosowane u nas wody siarczkowe do kąpieli pochodzą z naturalnych źródeł znajdujących się w okolicach Buska-Zdroju i Solca-Zdroju. Są to wody siarczkowo - siarkowodorowe słone zawierające też wiele innych mikroelementów. Głównym czynnikiem aktywnie działającym w/w wodach jest jon siarczkowy, który bardzo dobrze wchłania się przez skórę i drogą krwi dostaje się do wszystkich tkanek organizmu, zapobiega niszczeniu tkanek przez procesy zapalne, zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych, zmniejsza krzepliwość krwi. Kąpiele siarczkowe działają regenerująco na tkankę łączną, co sprzyja leczeniu chorób reumatycznych (RZS, ZZSK), choroby zwyrodnieniowej stawów, korzystnie działają w miażdżycy naczyń tętniczych.

Kąpiele kwasowęglowe - woda do kąpieli (CO2) uzyskiwana jest poprzez zmieszanie wody z bezwodnikiem kwasu węglowego w takiej ilości, aby woda kąpielowa osiągnęła temperaturę 32°-34°C. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w organizmie wiele zmian poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych tętniczych i żylnych. W następstwie tego dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Kąpiel CO2 działa także uspokajająco i relaksująco. Stosowana w niewydolności krążenia, po przebytym zapaleniu mięśnia sercowego, w zwyrodnieniu mięśnia sercowego, w otyłości, w nerwicy.

Kąpiele solankowe - Solanka to woda lecznicza zawierająca aniony chlorkowe i kationy sodowe. Jony tych pierwiastków tworzą na naszym ciele „płaszcz solny”, który pod wpływem zmieniających się ładunków ma działanie przeciwbólowe. Zmniejsza on bowiem pobudliwość zakończeń nerwowych, powodując jednocześnie poprawę ukrwienia tkanek i ustabilizowanie ciśnienia tętniczego. Stąd tak ważne jest korzystanie z tego zabiegu u osób wykazujących reumatoidalne zapalenie stawów, choroby pourazowe narządów ruchu lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. W czasie kąpieli ważne jest by wcierać solankę w okolice klatki piersiowej i okolice stawów. Po zabiegu konieczny jest odpoczynek w formie leżącej. Średni czas trwania zabiegu to 10-15 min, temperatura 37-38ᵒC. W Naszym sanatorium zabieg aplikowany jest w formie kąpieli całkowitych i kąpieli solankowo- wirowych kończyn dolnych i górnych.

Masaż wirowy - Wpływa korzystnie na rozluźnienie mięśni, usprawnienie krążenia obwodowego, likwidację zastoin stawowych, zmniejszenie obrzęków.