Kąpiele siarczkowo- siarkowodorowe

Podstawowym naturalnym surowcem leczniczym Buska- Zdroju są unikatowe wody siarczkowo siarkowodorowe z zawartością siarkowodoru, które powodują, że uzdrowisko Busko Zdrój jest sztandarowym uzdrowiskiem nie tylko Polski ale również Europy. Wody te posiadają właściwości lecznicze, które wykorzystywane są od ponad dwustu lat w leczeniu przede wszystkim, aczkolwiek nie tylko schorzeń narządu ruchu. Schorzenia narządu ruchu obejmują całą gamę schorzeń z różnych dziedzin medycyny, przede wszystkim są to schorzenia reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, neurologiczne. 

Pierwsza w Polsce Termalna Woda Siarczkowa! (ponad 250C na wypływie z ujęcia Busko C-1, krystalicznie czysta, wysokozmineralizowana, o wysokiej zawartości siarkowodoru i jodków)

Od ujęcia do wanny  woda siarczkowa nie zmienia swojego składu fizyko-chemicznego ani zabarwienia, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych i użyciu materiałów odpornych na agresywne środowisko związków siarki (korozja). Całkowicie szczelna instalacja ogranicza do minimum straty siarkowodoru i pozwala zachować jego pierwotne stężenie. Według kryteriów balneologicznych właśnie zawartość  tego składnika oraz wysoka mineralizacja powodują przydatność wody do wykorzystania w kąpielach leczniczych skutecznie wspomagających leczenie i rehabilitację. 

Głównymi składnikami naszej wody są jony sodowy i chlorkowy, a także siarczanowy, magnezowy, wapniowy i wodorowęglanowy. Oprócz nich w wodzie znajdują się także mikroelementy, takie jak: brom, jod, fluor, potas, lit, selen, krzem i bor. Jednak podstawowym elementem decydującym o leczniczych właściwościach wody jest siarkowodór. Jego zawartość  w wodzie używanej w naszym Sanatorium wynosi 42-54 mg/l. 

Siarka jest niemetalicznym pierwiastkiem chemicznym i znajduje się we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego, szczególnie jako istotny składnik struktury białkowej. Wpływa, także  na stan skóry czy włosów.
Poziom siarki w organizmie obniża się przy uszkodzeniu wątroby, w gorączce reumatycznej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, po napromienianiu jonizującym, a także w przebiegu choroby wieńcowej i zawale. Brak siarki w organizmie wywołuje wiele dolegliwości. Jednym z najbardziej widocznych objawów niedoboru jest ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka. Niekiedy pojawia się też łuszczyca. Włosy twardnieją i wypadają, skóra traci jędrność i blednie, a paznokcie zaczynają się łamać. Niedobór siarki wpływa również na  samopoczucie – odczuwamy niepokój i zmęczenie, mamy kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości stawowe.
Siarkę można bardzo łatwo i skuteczni dostarczyć organizmowi poprzez kąpiele.
Kąpiele siarczkowe działają regenerująco na tkankę łączną, sprzyjają leczeniu przewlekłych chorób reumatoidalnych i choroby zwyrodnieniowej stawów, korzystnie działają w miażdżycy naczyń tętniczych. Mają również działanie odtruwające przy zatruciach metalami ciężkimi jak ołów, arsen, bizmut, rtęć. Kąpiele siarczkowe powodują spadek kwasu moczowego w surowicy krwi (leczenie dny moczanowej), obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęków, poprawa ruchomości stawów. Zmniejszają  niedobory siarki w organizmie, które występują m.in. w chorobach reumatycznych. 
Siarkowe kąpiele także świetnie wpływają na skórę, regenerując naskórek i opóźniając procesy starzenia. Sprawdzają się również w leczeniu łuszczycy, wyprysku łojotokowego albo atopowego zapalenia skóry i dobrze wpływają na problemy intymne.. Jest najlepszym panaceum na trądzik i przetłuszczanie się włosów ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie.
Kuracja siarkowa jest także zalecana po urazach ortopedycznych i operacjach a także osobom z chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią gdyż siarka odpowiada za prawidłową pracę i budowę stawów. Woda zawierająca ten pierwiastek ma także duży wkład w produkcję insuliny, wspomaga pracę wątroby i jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy serca, gdyż dba o odpowiednia elastyczność ścian tętnic i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. 

Wodą siarczkową leczymy m.in. następujące choroby:

• Zwyrodnienia stawów i kręgosłupa
• Dyskopatie
• Reumatoidalne zapalenia stawów,
• Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa i inne układowe choroby tkanki łącznej
• Stany pourazowe i przeciążeniowe narządu ruchu
• Osteoporozy
• Przewlekłe choroby skóry: łuszczyce, zapalenia łojotokowe, zapalenia atopowe. 
• Cukrzycę
• Dnę moczanową
• Miażdżycę
• Choroby pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady